Koncerter 2018 oversigt 2018-03-23T13:18:44+00:00

KONCERTER VENDSYSSEL FESTIVAL 2018

Vendsyssel Festival byder hvert år på koncerten med kunstnere af høj musikalsk kvalitet. Koncerterne holdes i Vendsyssels smukke omgivelser, og koncertgengære får samtidig mulighed for at stifte bekendtskab med en række af Vendsyssels kirker og koncertsteder.

Programmet i 2018 byder på spændende danske og internationale musikere og sangere – både nye navne og gamle kendinge fra tidligere år.
Vi byder velkommen til Vendsyssel Festival 2018, som spiller fra 4. juli  – 17. august.

KONCERTER 2018

UGE 27 (2. juli – 8. juli)

4. juli Sæby Kirke kl. 19.30
Åbningskoncert med Det Norske Solistkor – dirigent: Grete Pedersen

5. juli Saltum Kirke kl. 19.30
Charlotte Hjørringgaard, sopran – Thomas Reewes, bas – Natasha Kutsko Jensen, klaver

5. juli Bindslev Kirke kl. 19.30
Diana Panzeri Jakobsen, mezzo-sopran
Lars Sømod, orgel og piano

6. juli Kunstbygningen Vrå kl. 19.30
Anne Mette Stæhr, klaver – Niels Ullner, cello

6. juli Mygdal Kirke kl. 19.30
Kammerkoret Camerata

7. juli Den Gamle Station, Hirtshals kl. 19.30
Bjarke Mogensen, accordeon

7. juli Sæby Kirke kl. 19.30
Tine Lilholt, fløjte – Søren Rasmussen, orgel

8. juli Sørig Kirke kl. 19.30
Trio Gente

8. juli Den Gamle Rådhus, Nørresundby kl. 19.30
Duo Mares
Esra Pehlivanli, bratch, Marko Kassl, accordeon

UGE 28  (9. juli – 15. juli)

9. juli Hjørring Gymnasiums Festsal kl. 19.30
Elena Bashkirova, klaver (tysk stjernepianist)

9. juli Kunstbygningen Vrå kl. 19.30
Mads Granum Kvintet

10. juli Tårs Kirke kl. 19.30
Dorthe Zielke, trompet – Søren Johannesen, orgel

10. juli Fladstrand Kirke kl. 19.30
Bingham String Quartet, England

11. juli Abildgård Kirke kl. 19.30
Claus Bach Nielsen, orgel – Søren Rasmussen, orgel

12. juli Brønderslev Gl. Kirke kl. 19.30
Dorthe Zielke, trompet – Søren Johannesen, orgel

15. juli Sulsted Kirke kl. 19.30
Qatuor Modigliani (fransk strygekvartet)

15. juli Tversted Kirke kl. 19.30
Andrea Pellegrini, mezzosopran og Thea Visti, guitar

UGE 29  (16. juli – 22. juli)

17. juli Skagen Kirke kl. 19.30
Jolanta Sosnowska, violin – Robert Kovacs, orgel

17. juli Agersted Kirke kl. 19.30
Elkjær Trio

18. juli Tornby Kirke kl. 19.30
Aiolos Sax & Duo
Henriette Jensen, saxofon
Tina Christiansen, orgel

18. juli Astrup Kirke kl. 19.30
Martini´s Jazzkvintet

19. juli Vrejlev Kirke kl. 19.30
Armoniosa – Italiensk barokensemble

20. juli Den Gamle Station, Hirtshals kl. 19.30
Carsten Kærs Trio

22. juli Abildgård Kirke, Frederikshavn kl. 19.30
Deutsche Streicherphilharmonie (60 musikere)
Dirigent: Wolfgang Hentrich
Solist: Kirstine Schneider, violin

22. juli Det Gamle Rådhus, Nørresundby kl. 19.30
Peter Bogaert, violin

UGE 30  (23. juli – 29. juli)

24. juli Mygdal Kirke kl. 19.30
Kaare Norge, guitar

25. juli Skagen Kirke kl. 19.30
Royal Danish Brass

26. juli Sognegården, Hjørring kl. 19.30
Mette Grosbøl og Jakob Berggren Lindbirk
” En rejse i opera og operette.”

26. juli Raabjerg Kirke kl. 19.30
Gitte Nyholm, fløjte – Jens Ramsing, orgel – Pigekoret Nightingales

29. juli Jetsmark Kirke kl. 19.30
Saxofon og orgel med Michael H Lund , saxofon og Randi Mortensen, orgel

UGE 31 (30. juli – 5. august)

30. juli Den Gamle Station, Hirtshals kl. 19.30
KOTTOS-Kvartetten

31. juli Hjørring Gymnasiums Festsal kl. 19.30
Andreas Brantelid, cello og Kathrine Gislinge, klaver

1. august Volstrup Kirke kl. 19.30
Vendsyssel Brass Trio – Nicholai Andersen, trompet- Ida Hovde, euphonium –
Ivan Høiberg, orgel

2. august Hjørring Gymnasiums Festsal kl. 19.30
Trio Vitruvi (dansk klavertrio)

3. august Uggerby Kirke kl. 19.30
Ensemble Odeon – accordeon + strygekvintet

4. august Den Gamle Station, Hirtshals kl. 19.30
En Marche, Flamenco

5. august Det Gamle Rådhus, Nørresundby kl. 19.30
Duo Aros / Mikkel Egelund Nielsen, guitar
Simon Waldau, guitar

5. august Dronninglund Slotskirke kl. 19.30
Trio Cayenne, saxofon+fløjte+klaver/orgel

UGE 32 (6. august – 12. august)

6. august Nordsøen Oceanarium kl. 19.30
Carion blæserkvintet (dansk blæserkvintet)

6. august Hals Kirke kl. 19.30
Trio Ecclesia

7. august Løkken Kirke kl. 19.30
Kammerkoret Coro Misto
Søren Birch, dirigent

8. august Tversted Kirke kl. 19.30
Opus 4: Elisabeth Zeuthen, violin – Dorte Lester Nauta, blokfløjte – Viggo Mangor, lut
Mogens Rasmussen, viola da gamba

8. august Børglum Klosterkirke kl. 19.30
Trine Gadeberg med duo

9. august Øster Hassing Kirke kl. 19.30
Antina Hugosson, barokviolin – Lars Colding Wolf, cembalo

9. august Abildgård Kirke kl. 19.30
Signe Asmussen, sopran – Kristian Olesen, klaver

10. august Sindal Bykirke kl. 19.30
Valfart – Nordisk Lys

10. august Dorf Kirke kl. 19.30
Nordskær – folkemusik og nordisk klang

11. august Det Gamle Rådhus, Nørresundby kl. 19.30
Pilar Rius Fortea, guitar

11. august Vidstrup Kirke NB! kl. 15.00
Bjarne Hansen, violin – Anita Hyldgård Samsing, orgel

12. august Saltum Kirke NB! kl. 15.00
Rilke Ensemblet (svensk kor + 3 musikere) – Dirigent: Gunnar Eriksson

UGE 33 (13. august – 19. august)

13. august Løkken Kirke kl. 19.30
Morten Kargaard Septet

13. august Bistrupkirken, Hjørring kl. 19.30
Kammerkoret Al Dente – dirigent Erik Nød Sørensen

14. august Sct. Catharinæ Kirke kl. 19.30
Ensemble Hovaldt – messing og orgel

14. august Bangsbostrand Kirke kl. 19.30
Hymn to freedom

15. august Karup Kirke kl. 19.30
Den danske Salmeduo – Christian Vuust, saxofon – Hans Esbjerg, piano

15. august Hirtshals Kirke kl. 19.30
Michael Rosenfeldt, orgel

16. august Den Gamle Station, Hirtshals kl. 19.30
Pierre Dørge & New Jungle Orchestra

16. august Jetsmark Kirke kl. 19.30
Kammerkoret Dorimus , Tessa Kiilsholm, sopran – Peter Schüsler, orgel
dirigent Doris Kjærgaard

17. august Musikkens Hus, Aalborg kl. 19.30
Afslutningskoncert:
ON´18 Orkester Norden – Dirigent: Fredrik Burstedt – Vikingur Ólafsson, klaver

Der tages forbehold for senere ændringer af programmet