VENDSYSSEL FESTIVAL

Oplev klassiske koncerter rundt i hele Vendsyssel.
Festivalen spiller 59 koncerter i 2019.
Køb et Festivalkort og få adgang til alle koncerter!

FESTIVALKORT  ♦  BILLET

Festivalkort køb online
Billet køb online
Pladsbillet køb online

KONCERTER VENDSYSSEL FESTIVAL 2019

Alle koncerter begynder kl. 19.30 med mindre andet er anført

UGE 27 (1. juli – 7. juli)

Onsdag 3. juli Frederikshavn Kirke
Åbningskoncert med Den Europæiske Kammerphilharmonie

Torsdag 4. juli Klitgården i Tversted
Majken Bjerno, sopran – Stig Fogh Andersen, tenor – Tove Lønskov, klaver

Torsdag 4. juli  Øster Hassing Kirke
Mads Granum Kvintet

Fredag 5. juli Hirtshals Kirke
Arne Jørgen Fæø, klaver

Fredag 5. juli Mygdal Kirke
Anker Sigfusson, cello

Lørdag 6. juli  kl 16.00 Jetsmark Kirke
Annette Bo Nielsen, sopran – Lise Lotte Kristensen, orgel

Søndag 7. juli Nørresundby Gl. Rådhus
Andreas Borregaard, accordeon

UGE 28 (8. juli – 14. juli)

Mandag 8. juli Den Gamle Station
Toke Møldrup, cello – Bjarke Mogensen, accordeon

Tirsdag 9. juli Hjørring Gymnasium
Andreas Brantelid m. Venner: Andreas Brantelid, cello – Bengt Forsberg, klaver

Onsdag 10. juli Vidstrup Kirke
Green Pipes: Carl-Aage Eliasson, orgel – Tine K. Skau,whistles, blokfløjter, elody (elektrisk blokfløjte) og guitarpedaler

Onsdag 10. juli Frederikshavn Kirke 
Søren Rasmussen – Claus Bach Nielsen, 4-hændigt orgel

Torsdag 11. juli Hjørring Gymnasium
Andreas Brantelid m. Venner – klaverkvintet m. Andreas Brantelid, cello –  Johanne Søe Hansen, violin – Johan Dalene, violin – Stine Hasbirk, bratch – Ingemar Brantelid, cello – Bengt Forsberg, klaver

Fredag 12. juli Sulsted Kirke
Andreas Brantelid m. Venner– strygertrio/kvartet, Andreas Brantelid, cello – Johanne Søe Hansen, violin – Johan Dalene, violin – Stine Hasbirk, bratch, Ingemar Brantelid, cello

Lørdag 13. juli kl. 15.00 Hjørring Gymnasium
Andreas Brantelid m. Venner – klavertrio/kvintet, Andreas Brantelid, cello – Johanne Søe Hansen, violin – Johan Dalene, violin – Stine Hasbirk, bratch, Ingemar Brantelid, cello – Bengt Forsberg, klaver

Søndag 14. juli Nørresundby Gl. Rådhus
Barbara Lüneburg, violin

UGE 29 (15. juli – 21. juli)

Mandag 15. juli Abildgård Kirke 
Alma Mahler Kammerorkester

Tirsdag 16. juli Frederikshavn Kirke
Sydsjællands Pigekor

Onsdag 17. juli Tornby Kirke
Trio Gente

Torsdag 18. juli Abildgård Kirke
Søren Gleerup Hansen, orgel

Søndag 21. juli Sct. Catharinæ Kirke
Lars Colding Wolf, orgel

UGE 30 (22. juli – 28. juli)

Tirsdag 23. juli Frederikshavn Kirke
Dorthe Zielke, trompet – Søren Johannsen, orgel

Onsdag 24. juli Nordsøen Oceanarium
Scandinavian Classic String Sextet

Onsdag 24. juli Hals Kirke
Mikkel Andersen, guitar

Torsdag 25. juli Råbjerg Kirke
Benedicte Damgaard, violin-Jens Ramsing, orgel

Søndag 28. juli Nørresundby Gl. Rådhus
Stefan Gerritsen, guitar

Søndag 28. juli Volstrup Kirke 
Ole Kock Hansen, klaver – Jeppe Smith-Olsen, bas

UGE 31 (29. juli – 4.august)

Mandag d. 29. juli Mygdal Kirke
Aiolos Sax & Organ Duo

Tirsdag 30. juli Frederikshavn Kirke 
In Consort (Blokfløjte kvartet)

Tirsdag 30. juli Børglum Klosterkirke    
Jonas Wiik, trompet – Flemming Dreisig, orgel

Onsdag 31. juli Dorf Kirke
Carsten Pedersen, guitar

Torsdag 1. august  Hjørring Gymnasium   
Katrine Gislinge og Stenhammerkvartetten

Fredag 2. august Sct. Catharinæ Kirke  
Musica Ficta – Dir. Bo Holten

Lørdag 3. august  Voer Kirke  
Jutlandia Saxofonkvartet

Lørdag 3. august  Astrup Kirke 
Den svenske vokal kvartet TETRA

Søndag 4. august  Den Gamle Station 
Nordskærkvartetten

Søndag 4. august Nørresundby Gl. Rådhus
Henrik Brendstrup, cello

UGE 32 (5. august – 11. august)

Mandag 5. august Hjørring Gymnasium
Roberto Prosseda, klaver

Mandag 5. august  Skagen Kirke
Heinavanker (Estisk vokalensemble)

Tirsdag 6. august Frederikshavn Kirke
Thomas M. Kursch orgel

Tirsdag 6. august Skt. Hans Kirke
Trioen ” Hymn to Freedom”

Onsdag 7. august  Bindslev Kirke  
Opera på fødder

Onsdag 7. august Dronninglund Slotskirke
”The rocking seasons” – Jochen Brusch, violin – Sven Ingvart Mikkelsen, orgel

Torsdag 8. august Jetsmark Kirke   
Kolorit – dir. Niels Græsholm

Torsdag 8. august Bangsbostrand Kirke
Organic3

Fredag 9. august Den Gamle Station  
Carsten Kærs Trio

Fredag 9. august  Sindal Gl. Kirke   
Mira-Kvartetten

Lørdag 10. august  Nørresundby Gl. Rådhus
Katie Buckley, harpe

Lørdag 10. august Uggerby Kirke   
Orfeus Balkan Ensemble

Søndag 11. august  Volstrup Kirke  
Demetrios Karamintzas, obo og engelskhorn – Erik Kolind, orgel

Søndag 11.august  Dronninglund Slotskirke
Dorte Zielke, trompet – Søren Johannsen, orgel

UGE 33 (12. august – 18. august)

Mandag 12. august Hirtshals Kirke    
Bo Grønbeck, orgel

Mandag 12. august Abildgård Kirke  
Coro Misto

Tirsdag 13. august  Sulsted Kirke 
Concert Clemens

Tirsdag 13. august Børglum Klosterkirke
Jette Torp, sang

Onsdag 14. august Tårs kirke
Mario Verdicchio, orgel – Rita Verdicchio, klaver

Onsdag 14. august Bangsbostrand kirke
Sharón Clark og Mattias Nilsson, gospel

Torsdag 15. august Den Gamle Station  
Pierre Dørge – Irene Becker – m.fl.

Torsdag 15. august Sørig Kirke  
Dorimus – dir. Doris Kjærgaard

Fredag 16. august Saltum Kirke
Camerata Øresund