Om Vendsyssel Festival 2018-02-25T16:27:11+00:00

IDEEN BAG VENDSYSSEL FESTIVALEN

Vendsyssel Festival blev grundlagt i 1970 af en kreds af organister og turistfolk fra den vestlige del af Vendsyssel. De fandt, at det ville være en god ide at samordne al PR for de koncerter, der allerede fandt sted i landsdelen.

I løbet af få år kom hele Vendsyssel med i arrangementet, og festivalen voksede til at blive Skandinaviens største samlede musikarrangement med klassisk musik.

Koncerterne i festivalen arrangeres dels af den valgte ledelse (kaldet Styrelsen) for festivalen og dels af en række organister og andre personer i landsdelen. Festivalens styrelse står for at udarbejde brochurer, plakater og programmer samt den generelle PR for festivalen, ligesom man organiserer billetsalg, salg af adgangskort m.v.

Festivalens styrelse vælges af landsdelens kommuner og de organister og andre personer, der arrangerer koncerter i festivalen.

STYRELSENS MEDLEMMER

Jørgen Boe
Formand
Formand for Musikudvalget
PR-Udvalget
info@vendsysselfestival.dk
boe@bbnpost.dk
98 92 45 88
40 42 45 88

Kaj Nørholm 
Næstformand
Musikudvalget 
kaj@norholm.dk
98 93 20 93
20 40 58 40

Kurt Jensen 
Kasserer
PR-Udvalget
risvaenget.bjergby@has.dk
98 97 15 74
23 30 55 74

Thorkil Mailand 
Formand for PR-Udvalget 
thorkil.mailand@has.dk
23 88 78 95

Jan Ole Mortensen
Musikudvalget
PR-Udvalget
janolemor@gmail.com 
98 31 85 51
24 82 62 30

Claus Bach Nielsen
Musikudvalget 
organistkontoret@gmail.com
25 68 49 15

Rikke Kursch
Musikudvalget
rikke@kursch.dk
31 22 52 99

Morten Ahti Lyng
Musikudvalget
PR-Udvalget
mortenahti@gmail.com
40 74 05 98

Christian Larsen
Musikudvalget 
christian.larsen@hjoerring.dk
99 33 37 66

Vibeke Skagbo 
Valgt af arrangørerne
Musikudvalget
vibeke@skagbo.dk
98 92 06 06
26 15 20 59