TILMELDTE KONCERTER VENDSYSSEL FESTIVAL 2020

Oversigt over tilmeldte koncerter pr. dags dato – sæson 2020

Koncertarrangør kan i oversigten finde ledige tidspunkter for tilmelding af koncert.

Tilmelding skal ske via e-mail: info@vendsysselfestival.dk eller på telefon 40 42 45 88 (Jørgen Boe)

Dato 2020 Sted Kunstnere
søn 28. juni Musikkens Hus Aalborg Åbningskoncert, Aalborg Symfoniorkester m. solister Sanderling/Schmid, Hadland/Brantelid (VF)
man 29. juni Sct. Catharinæ Kirke DR Juniorkoret
man 29. juni
tir 30. juni Hjørring Gymnasium Festsal Andreas Brantelid med venner (VF)
tir 30. juni Frederikshavn Kirke Toke Lund Christiansen, fløjte – Birgitte Schnakenburg, klaver
ons 01. juli Kunstsalen Vrå Højskole Kristian Riisager, pianist
ons 01. juli Tornby Kirke ??
tor 02. juli Børglum Klosterkirke Andras Brantelid med Venner (VF)
tor 02. juli Jetsmark Kirke Mette Nielsen, harpe.
Kammerkoret Dorimus under ledelse af Doris Kjærgaard.
fre 03. juli Bjergby Kirke Toke Lund Christiansen, fløjte – Birgitte Schnakenburg, klaver
fre 03. juli
lør 04. juli Hjørring Gymnasium Festsal Andreas Brantelid med Venner (VF)
lør 04. juli
søn 05. juli Volstrup Kirke Messingblæserkvintetten Penta Brass
søn 05. juli Nørresundby Rådhus Foreningen Ny Musik
man 06. juli
man 06. juli
tir 07. juli Frederikshavn Kirke Søren Rasmussen og Claus Bach Nielsen, orgel
tir 07. juli
ons 08. juli  Sct. Catharinæ Kirke Lars Colding Wolf & Christine Langer (violin)
ons 08. juli
tor 09. juli Skagen Kirke Søren Johannsen Bachs orgelværker (åbningskoncert med higlights)
tor 09. juli
fre 10. juli
fre 10. juli
lør 11. juli
lør 11. juli
søn 12. juli Hjørring Gymnasium Eggner Trio (VF)
søn 12. juli Nørresundby Rådhus Foreningen Ny Musik
man 13. juli
man 13. juli
tir 14. juli Dronninglund Slotskirke Elkjær Trio
tir 14. juli
ons 15. juli Abildgård Kirke Frederikshavn Dresdner Kreutzchor (VF)
ons 15. juli Tornby Kirke ??
tor 16. juli
tor 16. juli
fre 17. juli
fre 17. juli
lør 18. juli
lør 18. juli
søn 19. juli Frederikshavn Kirke Søren Johannsen, orgel
søn 19. juli
man 20. juli Den Gamle Station Mogensen og Bridger
man 20. juli
tir 21. juli
tir 21. juli
ons 22. juli
ons 22. juli
tor 23. juli Asaa Kirke Mogens Dalsgaard, klaver
tor 23. juli
fre 24. juli ?? Quartetto de Cremona (VF)
fre 24. juli Sulsted Kirke Akademisk Kor, Århus
lør 25. juli
lør 25. juli
søn 26. juli Nørresundby Rådhus Foreningen Ny Musik
søn 26. juli
man 27. juli
man 27. juli
tir 28. juli Dronninglund Slotskirke In Concert – blokfløjtetrio
tir 28. juli
ons 29. juli Hjørring Gymnasium Festsal Bo Boje Skovhus, bariton / Stefan Vladar, klaver (VF)
ons 29. juli
tor 30. juli
fre 31. juli
fre 31. juli
lør 01. aug
lør 01. aug
søn 02. aug Nørresundby Rådhus Foreningen Ny Musik
søn 02. aug
man 03. aug Sæby Kirke German Brass
man 03. aug
tir 04. aug Sct. Hans Kirke Lise Robenhagen Hjørne, sopran –  Anita Hyldgaard Samsing, klaver
tir 04. aug Frederikshavn Kirke Thomas Kursch, orgel
ons 05. aug
ons 05. aug
tor 06. aug Jetsmark Kirke Daniele Dori, orgel
tor 06. aug
fre 07. aug Hirtshals Kirke Roberto Prosseda m. klavertrio
fre 07. aug
lør 08. aug Bjergby Kirke Kenneth Jones, trompet – Birgitte Schnakenburg, klaver
lør 08. aug
søn 09. aug Nørresundby Rådhus Foreningen Ny Musik
søn 09. aug
man 10. aug ???? VoNo Vocals
man 10. aug
tir 11. aug Volstrup Kirke Obo og orgel
tir 11. aug Børglum Klosterkirke Jonas Wiik, trompet – Flemming Dreisig, orgel
ons 12. aug Understed Kirke Nordjysk Pigekor
ons 12. aug Den Gamle Station Folkemusikkvartet
tor 13. aug Abildgård Kirke
Søren Rasmussen, orgel
tor 13. aug Børglum Klosterkirke Nordjysk Pigekor
fre 14. aug Frederikshavn Kirke Concerto Copenhagen – afslutningskoncert (VF)
——————— ———————————- ————————————————————————————