TILMELDTE KONCERTER VENDSYSSEL FESTIVAL 2024

Oversigt over tilmeldte koncerter  – sæson 2024

 

Dato 2024 Sted  Koncert
Tirsdag d. 2. juli  Sct. Catharinæ Kirke, Hjørring  Åbningskoncert; NFM Leopoldium Orchestra Wroclaw VF
Onsdag d. 3. juli  Jetsmark Kirke  Ida Franch, cello og Jane Laut, orgel
Onsdag d. 3. juli  Hos Søren Olga Daniluk, violin og Søren Rasmussen, orgel og klaver
Torsdag d. 4. juli  Hals Kirke  Duo Naumann – Tobias Naumann, klaver og orgel  – Yulianna Bawarska-    Naumann, sang
Torsdag d. 4. juli  Fladstrand Kirke  Olga Daniluk, violin og Søren Rasmussen, orgel
Fredag d. 5. juli  Voer Kirke  Pia Munch, Saxofon og Peter Schüsler, tangenter
Fredag d. 5. juli  Torslev Kirke  Kaare Norge, guitar
Lørdag d. 6. juli  Råbjerg Kirke  Salmeriet
Lørdag d. 6. juli
Søndag d. 7. juli  Det Gamle Rådhus  Kristoffer Hyldig, klaver
Søndag d. 7. juli
Mandag d. 8. juli  Sct Catharinæ Kirke  Ryelund og Wolf
Mandag d. 8. juli  Hune Kirke  Rune Leicht Lund, klaver
Tirsdag d. 9. juli  Vrå Kunstmuseum  Anita Hyldgård Samsing, Jens Olav Heckmann og Anna Dahl
Tirsdag d. 9. juli
Onsdag d. 10. juli  Råbjerg Kirke  Line Martie Gaaei Jensen, fløjte og Søren Rasmussen, orgel
Onsdag d. 10. juli
Torsdag d. 11. juli  Frederikshavn Kirke  Sophie Haagen, sopran og Elias Holm, klaver VF
Torsdag d. 11. juli
Fredag d. 12. juli
Fredag d. 12. juli
Lørdag d. 13. juli  Asaa Kirke  Hanne Svensmark, fortæller , Olga Carlsen, violin og Mats Lindblad, klaver
Lørdag d. 13. juli
Søndag d. 14. juli  Sulsted Kirke Morten Frank Larsen, baryton og Mats Knutsson, klaver
Søndag d. 14. juli  Bjergby Kirke  Singh og Goldschmidt NB. Kl. 16.00
Mandag d. 15. juli  Hjørring Gymnasium  Andreas Brantelid med Venner
Mandag d. 15. juli  Hune Kirke  NaturhornsBlæserne og Peter Andersson, klaver
Tirsdag d. 16. juli
Tirsdag d. 16. juli
Onsdag d. 17. juli  Hjørring Gymnasium  Andreas Brantelid med Venner
Onsdag d. 17. juli
Torsdag d. 18. juli  Sct. Catharinæ Kirke  Aarhus U ( kor)
Torsdag d. 18. juli
Fredag d. 19. juli  Skagen Kirke  Andreas Brantelid med Venner
Fredag d. 19. juli
Lørdag d. 20. juli
Lørdag d. 20. juli
Søndag d. 21. juli
Søndag d. 21. juli
Mandag d. 22. juli  Hune Kirke  Simon Haje, klaver
Mandag d. 22. juli
Tirsdag d. 23. juli  Sct. Hans Kirke  Valfart
Tirsdag d. 23. juli  Vrå Kunstmuseum  Andreas Mühlen, klaver
Onsdag d. 24. juli   Tornby Kirke  Originalerne
Onsdag d. 24. juli
Torsdag d. 25. juli  Ålbæk Kirke  Carsten Pedersen, guitar
Torsdag d. 25. juli
Fredag d. 26. juli  Abildgård Kirke  Bjarke Mogensen, accordeon og Århus Kammerorkester VF
Fredag d. 26. juli
Lørdag d. 27. juli
Lørdag d. 27. juli
Søndag d. 28. juli
Søndag d. 28. juli
Mandag d. 29. juli  Bjergby Kirke  ???
Mandag d. 29. juli
Tirsdag d. 30. juli  Sæby Kirke  Reinhold Friedrich Brass Quintet VF
Tirsdag d. 30. juli  Dronninglund Kirke  Michael Börresen, klarinet og Søren Bundgaard, tangenter
Onsdag d. 31. juli  Hune Kirke  Trio Adali
Onsdag d. 31. juli
Torsdag d. 1. august  Astrup Kirke  Flauri con Amore
Torsdag d. 1. august
Fredag d. 2. august  Hjørring Gymnasium  Rudersdal Kammersolister VF
Fredag d. 2. august
Lørdag d. 3. august  Det Gamle Rådhus  Jakob Bangsø, guitar og Jakob Kullberg, cello
Lørdag d. 3. august  Herregården Odden  Anker Sigfusson, cello NB kl. 16.00
Søndag d. 4. august  Hune Kirke  Kiev Kammerkor
Søndag d. 4. august
Mandag d. 5. august
Mandag d. 5. august
Tirsdag d. 6. august  Jetsmark Kirke  Søren Ruby, skuespiller og Duo al Dente
Tirsdag d. 6. august  Skagen Kirke  Mathias Hedegaard, tenor og Tove Lønskov, klaver
Onsdag d. 7. august  Tversted Kirke  Mahalia Jackson Tribute
Onsdag d. 7. august  Dorf Kirke  Elkjær Trio
Torsdag d. 8. august  Frederikshavn Kirke  “Filmmusik på orgel” med Tina Christiansen, orgel
Torsdag d. 8. august  Det Gamle Rådhus  Tina Rehling, harpe
Fredag d. 9. august  Sindal Bykirke  Vox Nordic
Fredag d. 9. august
Lørdag d. 10. august  Jelstrup Kirke  Nordjysk Pigekor NB. kl. 16.00
Lørdag d. 10. august
Søndag d. 11. august  Sulsted Kirke  NOVO Quartet  VF
Søndag d. 11. august  Østervrå Kirke  Trio Zoom
Mandag d. 12. august  Bindslev Kirke  Korsbæk trio
Mandag d. 12. august  Hune Kirke  Mark Cherry, violin og Peter Andersson, klaver
Tirsdag d. 13. august  Tårs Kirke  New Jungle Orchestra
Tirsdag d. 13. august  Uggerby Kirke  Nick Cave Uncover
Onsdag d. 14. august  Sørig Kirke  Michala Petri, blokfløjter og Philharmonisk Kor
Onsdag d. 14. august  Bangsbostrand Kirke  Janne Mark, klaver
Torsdag d. 15. august  Saltum Kirke  Afslutningskoncert: Christina Åstrand, violin og Ensemble Hermes VF